Make your own free website on Tripod.com

A r g a n  Y a g i  i l e   V u c u t   B a k ı m ı


Argan Yağı, insan vucudunda hemen  her bölgeye kolayca uygulabilir doğal bir madedir.  İçerdiği yüksek E vitamini sayesinde ciltdeki kuruma, çatlaklar ve olabilecek bir çok dermotolojik rahatsızlıkları cildi nemlendirerek ve cilt hücrelerini yenileyerek tedavi eder.


V u c u t   B a k ı m ı 


Argan Yağını akşamları yatmadan önce uygulayınız. Alınacak ılık bir duş sonrası  vucudunuz ter ve diğer yabancı maddelerden arınacağından, Argan yağının uygulama esnasında direkt olarak cildinizle temas etmesini sağlamış olursunuz. Bu şekilde yağın etkisini daha fazla hissedersiniz.

Argan Yağını cilde uygulamak için, duşdan sonra elineze bir kaç damla argan yağı alın ve vucudunuzda uygulamak istediğiniz bölgeye yavaşca ve oval hareketlerle bir kaç dakika uygulayın.


Bayanlarda hamilelik sonrası karın bölgesinde görülen çatlakların giderilmesi için bu bölgelere düzenli olarak yapılacak olan uygulama çatlakların giderilmesinde etkili olacaktır.


E l   ve  A y a k   B a k ı m ı  


1024x1024-1720099.jpg

İnsan cildinde yaşlanma belirtilerinin en çabuk görüldüğü yerlerin başında el ve ayak derisi gelir. Bununla beraber el ve ayakdaki cilt katmanı diş etmenlerle direkt temas halinde olduğundan daha çabuk tahriş olur. Cilt bakımında bilenen mevcut yöntemeler  genel olarak koruyucu yöntemler olarak nitelenebilir. Ancak  el ve ayaklardaki cilt arazların giderilmesi için cilt hücrelerinin yenilemnesini birincil derecede önemlidir.

Argan yağını elleirniz ılık ve bol su ile yıkayıp duruladıkdan sonra, parmaklarınıza bir kaç damla Argan Yağı alarak yavaşca uygulayın. Düzenli olarak bir kaç gün yapılacak uygulamadan sonra, özellkle ellerinizin üst kısımlarında, partmak boğumlarınızda ve tırnak diplerinde etkisini göreceksiniz. Ayrıca aynı uygulamayı bileklerinizde ve dirkeslerinizde de yapabilirsiniz. 

    

Y ü z   B a k ı m ı  


1024x1024-1720087.jpg

İnsan vucudunda dış etmenlerle direkt temas halindeki en belirgin bölge yüzümüzdür. Kışın aşırı soğuklar cildimizi kurutur, yazın ise güneşin ultraviyole ışınları cildimizi yakar ve kavurur. Ayrıca yaşadığımz çevredeki şeşitli gazlar (egzos vs.) hava içerisindeki diğer yabancı maddeler cildimize zarar verir. Bu yüz bölgesindeki cilt hücrelerinin ölmesine böylece cildi kuru ve çatlaklarla dolu olmasına neden olur.

Böyle bir görünümü ortadan kaldırmak için çeşitli kimyasal bazlı kozmetikler vardır. Ancak bunların hiç biri cilt hücrelerinin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaz. Argan Yağı içerdiği yüksek E vitamini sayesinde  cildin doğal yollarla nemlenmesini ve yüz bölgesindeki cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu yenilenme başta kırışıklık ve çatlakların giderilmesi, sivilce ve kahverengi noktarın yok edilmesininde en etkili yöntemdir. 


Ayrıca Argan Yağı içerdiği meddeler ve nemlendirme özelliği nedeni ile insan vucudunu güneşin ultraviyole ışınlalrında koruyan etkli bir yapdır. Pekçok kozmetik firması tarafından güneş yağı etken meddesi olarak kullanılmaktadır. 

Argan Yağı'nı akşamları duşdan sonra veya gün içerisinde yüzünüzü bol su ile yıkayı kuruladıkdan sonra parmağınıza bir kaç damla alarak istediğiniz bölgeye yavaş ve oval hareketlerle uygulayın. Özllikle boyun, göz altı ve alın bölgesin de bulunan kırışıklı ve cizgilere uyguladığnızda etkisini göreceksiniz. 


T ı r n a k    B a k ı m ı 


1024x1024-1720069.jpg

Argan Yağı tırnak bakımında genellikle limon suyu ile birlikte kullanılır. Eşit miktarda limon suyu ve argan yağını  iyice karıştırınız. Bu karışım içinde 10 dakika kadar tırnaklarınız bekletiniz. Haftada bir yada iki sefer yapacağınız bu işlem, çabuk krılan tırnaklarınızın dayanıklılığını artıracak aynı zamanda, parlak bir görünüm kazandıracaktır. 

Bu işlemi gece yatmadan önce yağınız. Bu işlem yapıldkdan sonra bir kaç saat tırnaklara kimyasal maddelerin (oje - aseton ve detarjanlar vs.)  temas etmemesi gerekir.

 

S a ç   B a k ı m ı 


1024x1024-1720044.jpg

Argan yağı, cilt ve tırnak bakımında olduğu gibi ,saç derisi ve saç bakımındada etkili  bir doğal üründür. 

Saç derisine uygulandığında ölü saç derisini yenileyerek saç köklerini besler. Sağlıklı ve beslenmiş saç kökleri, kökünden ucuna kadar sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Ayrıca beslenen ve yenilenen saç derisi sayesinde kepek ve saç dökülmesi gibi olumsuzluklarda ortadan kalkmış olur.  

Aynı şelikde saç tellerine uygulandığnda kırık ve tahriş olmuş saç tellerinizin iyileşmesine ve kırıkların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda nemlendirici özelliği sayesinde canlı ve saplıklı bir saç görüntüsüne kavuşursunuz. Argan yağnın saçlara hafta da birkaç kez uygulanması yeterli olacaktır. 

Bir kaç damla Arga yağını, avucunuza alın ve avcunuzda hafifçe ovuşturarak elinize dağıtın. Yağlı el ve parmaklarınızla saçlarınıza ve saç denize uygulamanız yeterli olacaktır. Uyguladığınız bu masajdan sonra saçlarınızı ılık bir havlu ile sarın ve bu şeklde yaklaşık bir saat kadar bekleyin. bu sire içinde Argan yağı tamamı ile saç derinize ve saç tellerinize teneffüs edecektir. Bu süre sonunda saçlarınızı ılık su ile ve az bir şampuanla durulayabilirsiniz. Saçlarınız mümkün olduğnca doğal yollarla kurutun ve elektrikli cihazları kullanmamaya özen gösterin. 


M a s a j   U y g u l a m a s ı 


1024x1024-1720043.jpg

Argan yağı uygulandığı bölgede cilt hücrelerini yenileyebilmek için sadece vitami takviyesi yapmaz. Aynı zamanda kan dolaşımınıda düzenler. Cilt hücrelerinin yenilenebilmesi için sadece dışsal etkenler yeterli değildir. Aynı zamanda bölgese kan dolaşımının da düzgün olması gerekir. İşte bu nedenle Argan yağıının rahatlatıcı bir etkiside vardır. 

Argan yağı Avrupa ve Amerika'da masaj yağı olarakda kullanılmaktadır. Duşdan sonra birkaç damla argan yağını avucunzda hafifce ovuşturarak (bu avuşturma yağın ısısını artımak içindir) vucudun hemen her bölgesine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 


Bu masaj bir yandan cildinizin yenilenmesine yardımcı olacak, bir yandan da kan dolaşımınızı dengeleyerek rahatlamanıza yardımcı olacaktır.